Vuani nga tensioni, ja çfarë duhet të hani

0
Të ardhurat nga klikimi i kësaj reklame shkojnë për projektin “Ushqimi për Jetimët”. Ndihmo me një klikim !
loading...

Njerëzit që vuajnë nga hipertensioni duhet të luftojnë shumë në mënyrë që ta mbajnë tensionin në nivel. Duhet që t’i gjeni metodat natyrale që ta kontrolloni shtypjen e gjakut, transmeton Periskopi.

Vëmendje: duhet më parë që të konsultoheni me mjekun para se të ndryshoni apo zëvendësoni barnat e juaja.

Këto janë disa sugjerime:

LIMONI

Limoni është ilaçi më i mirë për hipertensionin. Është i njohur për t’i bërë venat e gjakut të buta dhe fleksibile, duke ulur kështu nivelin e shtypjes së gjakut. Limoni ka nivel të lartë të Vitaminit C, e cila reagon si antioksidant, dhe duke larguar rrënjësisht nga trupi.

FARAT E SHALQIRIT

Farat e Shalqirit përmbajnë një përbërje e cila quhet cucurbocitri, e cila ndihmon që të zgjerohen kapilarët e gjakut. Në të njëjtën kohë, po ashtu ndihmon në përmirësimin e funksionimit të veshkës. Kjo ndihmon në reduktimin e nivelit të presionit të gjakut dhe ndihmon shumë në artrit.

HUDHRA

Edhe nëse e gatuani apo jo hudhrën, ajo ndihmon që të kontrolloni nivelin e lartë të presionit të gjakut dhe në të njëjtën kohë e ul nivelin e kolesterolit. Hudhra ndihmon që të qetësojmë enët e gjakut duke simuluar prodhimin e oksidit nitrik dhe sulfid hidrogjenit.

BANANJA

Bananja ëshët një nga ushqimet që njerëzit me presion të lartë të gjakut mund të han rregullisht që ta kontrollojnë nivelin e saj. Bananja është e pasur me kalium, e cila e ul efektin e sodiumit. Kështu, provoni ti hani një ose dy banane në dit. Bashkë me banane mund të përdorni edhe këto: kajsi të thatë, rrushë të thatë, lëng portokalli, spinaq, kungulleshkë etj.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here