Helmimi i spiunit rus, SHBA dhe Britania e shkembyen me 2010 me vajzen e zyrtarit të KGB

0
Loading...

Sergei Skripal po lufton me vdekjen në një spital në Britani pasi dyshohet se është helmuar. Ai është ish-kolonel i agjencisë ushtarake të inteligjencës në Rusi, i cili është dënuar për kalimin e sekreteve shtetërore në Britani në vitin 2006, por është liruar nga burgu në kuadër të një shkëmbimi të spiunëve në vitin 2010

Para tetë viteve është kryer shkëmbimi i madh i spiunëve në mes të SHBA, Britanisë së Madhe dhe Rusisë. Në mesin e tyre ishin edhe Sergej Skripal e Anya Chapman.

Sot ish-spiuni rus Sergei Skripal, lufton me vdekjen pasi që është helmuar me substancën e panjohur në qytetin Salisbury në perëndim të Anglisë.

Rusia, për dhjetë spiunë, në mesin e të cilëve ishte Anya Chapman i dha Shteteve të Bashkuara katër rusë që ishin në burgjet e tyre, e që ishin spiun në shërbim të Perëndimit.

Emri i vërtetë i Anya Chapman ishte Anna Kushchyenko, vajza e një ish zyrtari të lartë të KGB’së

Në mesin e tyre ishte edhe Sergei Skripal (66), i cili ishte kolonel në ushtrinë ruse, zyrtar i lartë i GRU, e më pas ka punuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme në ditët e akosit pas rënies së komunizmit.
Mirëpo, në vitin 2004 ai është arrestuar me akuzën se ka shitur identitetin e agjentëve sekret rus në Evropë pranë shërbimit sekret britanik MI6.

Shërbimi sekret rus, FSB, e ka kapur duke dërguar informacione përmes një pajisje të fshehur në një gurë fallco në një nga parqet moskovite.
Në momentin e arrestimit, ai është shpallur “spiun me çantën “Louis Viton” sepse ishin publikuar fotot e tij me çantën e shtrenjtë në aeroport, ku po shkonte të takoj agjentët e huaj, shkruan “Daily mail”.
Ai e pranoi se MI6 e ka rekrutuar që në vitin 1995 dhe se i ka dhënë informacione, duke marrë me këtë rast rreth 100.000 euro për shërbimet e tij.

Ndërkohë, zyrtarët e anti-terrorizmit në Britani janë duke punuar për të zbuluar origjinën e agjentit nervor, të përdorur në përpjekjen për ta vrarë ish-spiunin rus, Sergei Skripal, dhe vajzën e tij, Yulia, në Sallsbëri të Anglisë.

Viktimat janë gjetur pa ndjenja dhe mbeten në gjendje kritike në spital, së bashku me një policin i cili u është afruar i pari.

Një burim i tha BBC-së se substanca e përdorur të dielën mund të jetë agjenti nervor Sarin ose VX.

Policia britanike ka thënë se shkencëtarët e qeverisë e kanë identifikuar agjentin e përdorur, porse nuk do të japin informacione publike në këtë fazë.

Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here