Tuesday, February 20, 2018

Teknologji

1989/ Si erdhi interneti në Tiranë dhe cili ishte portali i parë

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e parë e Shqipërisë me internetin. Katedra e informatikës në UPT realizoi një lidhje internet me Universitetin e Pizës në...

50 artikujt më të lexuar në Wikipedia në 2017-ën

2017-ta ishte një vit “i çmendur” dhe këtë thotë edhe lista e 50 artikujve më të lexuar të Wikipedia, një kohë e shpenzuar në kërkim të një realiteti tjetër veç atij që jetojmë. Natyrisht ajo...

Nokia 6 shfaqet para lancimit zyrtar

Ne e dimë se Nokia 6 (2018) lansohet nesër. Pajisja është vërtetuar edhe nga TENAA, që zbuloi të gjitha tiparet kryesore të saj. Sidoqoftë, ky çift i promove të rinj definitivisht është me vlerë...

Punësohet shqiptari i parë në kompaninë Samsung

Studenti i vitit të dytë në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë, në UBT , Durim Klaiqi, është punësuar në kompaninë e njohur botërore, SAMSUNG, ku po e mban pozitën Theme Designer, duke u...

Në prag të panairit më të madh të elektronikës

Me ardhjen e janarit, të apasionuarit e teknologjisë po presin me padurim të njihen me paisjet më të reja elektronike. Panari ndërkombëtar i pajisjeve elektronike për konsumatorët, shkurtimisht CES, është vendi ku kompanitë e...

Kamerat e sigurisë, 1800 biznese rrezikojnë gjobë

Policia e Tiranës do të ndërmarrë një sërë kontrollesh intensive në kryeqytet lidhur me zbatimin e ligjit për kamerat e sigurisë, një ligj i cili synon të rrisë sigurinë në zonat me densitet të...

Volkswagen Touareg 2018 – Imazhe dhe detaje ekskluzive

Volkswagen i ri Touareg ndikohet nga koncepti i T-Prime dhe i vendosur për të dalë në treg në vitin 2018. Prodhimi i tretë i Volkswagen Touareg do të marrë një hap të shënuar përpara në...

Bëni ofertat e telefonava, Whatapp-i bllokohet për Vitin e Ri

Një lajm i keq për të gjithë ata që si mjet komunikimi përdorin më së shumti aplikacionin WhatsApp! Nëse doni që urimi për ndërrimin e vitit t’i shkoi personit që doni, atëhere mos ja...

Shikoni si do të jetë Galaxy S9

Sipas disa burimeve të drejtuesve të kompanisë, celulari i ri Samsung Galaxy S9 do të ketë një kamerë dyshe, do të jetë më i shpejtë dhe do të ketë shumë risi të reja si...

Zbulohet teksti i SMS-së së parë të dërguar 25 vjet më parë

Mesazhet në telefon kanë ndryshuar mënyrën e të komunikuarit mes njerëzve duke tejkaluar kufijtë. Dërgimi i një mesazhi përmes telefonit mbush plot 25 vjet. Dhe e dini se teksti i parë i dërguar është “Gëzuar...