Loading...
Home Teknologji Kompjuter

Kompjuter

Në prag të panairit më të madh të elektronikës

Me ardhjen e janarit, të apasionuarit e teknologjisë po presin me padurim të njihen me paisjet më të reja elektronike. Panari ndërkombëtar i pajisjeve elektronike për konsumatorët, shkurtimisht CES, është vendi ku kompanitë e...

FOTO/ Objektet që fëmijët e sotëm nuk do i kuptojnë kurrë, për gjeneratën e...

Për këdo që ka lindur këtë shekull, bota para Wi-Fi pa dyshim do të duket si një përrallë nga historitë e lashta. Të rinjtë e sotëm nuk do të dinë kurrë se çfarë kemi përjetuar...

Hetimi / Ndryshimet “TOP SECRET” që po planifikon Facebook

Çfarë do të paralajmërojë Mark Zuckerberg këtë javë ? Që prej një muaji themeluesi Facebook anunçon nga llogaria e tij personale ndryshime të mëdha në politikat editorial të platformës së tij. Këto ndryshime që...

1989/ Si erdhi interneti në Tiranë dhe cili ishte portali i parë

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e parë e Shqipërisë me internetin. Katedra e informatikës në UPT realizoi një lidhje internet me Universitetin e Pizës në...

Aldo, hakeri shqiptar që u arrestua për vjedhjen e 530 mln USD

Dy qytetarë nga Kosova janë në mesin e 36 personave ndaj të cilëve Departamenti amerikan i Drejtësisë ka ngritur akuza për përfshirje në skema të mashtrimeve kibernetike dhe vjedhjeje përmes identitetit. Por në këtë...

Kjo rubrikë e re e Facebook me siguri do ju magjepsë

Rrjeti social Facebook po teston që brenda aplikacionit të ofrojë një rubrikë të re, e cila do të përbëhet tërësisht nga lajmet lokale, ngjarjet dhe njoftimet. Sipas ReCode, kjo hapësirë do të quhet “Today In”. Burimet...

VIDEO/ Ja çfarë duhet të bëni që iphone juaj të mbajë më shumë bateri

Një problem mjaft i madh me smartphone kohët e fundit është bateria e tyre. Jo vjen si pasojë e përdorimit të shumë programeve të tepërta apo ngarkimi me disa aplikacione të panevojshme. Në videon e mposhte...

Video/ Per 150$ mund të keni në duar ketë “iPhone X”!

Apple vihet në telashe nga kinezet. Kompania kineze Oukitel ka prezantuar celularin U18, i cili ka ngjashmëri të mëdha me celularin më të ri të Apple. Madje, celulari i tyre po quhet kloni i iPhone X....