Loading...
Home Teknologji Kompjuter

Kompjuter

FOTO/ Objektet që fëmijët e sotëm nuk do i kuptojnë kurrë, për gjeneratën e...

Për këdo që ka lindur këtë shekull, bota para Wi-Fi pa dyshim do të duket si një përrallë nga historitë e lashta. Të rinjtë e sotëm nuk do të dinë kurrë se çfarë kemi përjetuar...

Hetimi / Ndryshimet “TOP SECRET” që po planifikon Facebook

Çfarë do të paralajmërojë Mark Zuckerberg këtë javë ? Që prej një muaji themeluesi Facebook anunçon nga llogaria e tij personale ndryshime të mëdha në politikat editorial të platformës së tij. Këto ndryshime që...

Mediat dhe Fejsbuku, fundi i një dashurie

Nga Franklin Foer Mark Zuckerberg lëvizi me shpejtësi, dhe në pak kohë shkaktoi një pështjellim të madh. Ka tronditur botën e gazetarisë, duke reduktuar në mënyrë radikale vlerën e reklamave digjitale, nga e cila varet tashmë...

Kjo rubrikë e re e Facebook me siguri do ju magjepsë

Rrjeti social Facebook po teston që brenda aplikacionit të ofrojë një rubrikë të re, e cila do të përbëhet tërësisht nga lajmet lokale, ngjarjet dhe njoftimet. Sipas ReCode, kjo hapësirë do të quhet “Today In”. Burimet...

1989/ Si erdhi interneti në Tiranë dhe cili ishte portali i parë

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e parë e Shqipërisë me internetin. Katedra e informatikës në UPT realizoi një lidhje internet me Universitetin e Pizës në...

50 artikujt më të lexuar në Wikipedia në 2017-ën

2017-ta ishte një vit “i çmendur” dhe këtë thotë edhe lista e 50 artikujve më të lexuar të Wikipedia, një kohë e shpenzuar në kërkim të një realiteti tjetër veç atij që jetojmë. Natyrisht ajo...

Punësohet shqiptari i parë në kompaninë Samsung

Studenti i vitit të dytë në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë, në UBT , Durim Klaiqi, është punësuar në kompaninë e njohur botërore, SAMSUNG, ku po e mban pozitën Theme Designer, duke u...

Në prag të panairit më të madh të elektronikës

Me ardhjen e janarit, të apasionuarit e teknologjisë po presin me padurim të njihen me paisjet më të reja elektronike. Panari ndërkombëtar i pajisjeve elektronike për konsumatorët, shkurtimisht CES, është vendi ku kompanitë e...