Wednesday, January 24, 2018
Home Teknologji

Teknologji

Kjo rubrikë e re e Facebook me siguri do ju magjepsë

Rrjeti social Facebook po teston që brenda aplikacionit të ofrojë një rubrikë të re, e cila do të përbëhet tërësisht nga lajmet lokale, ngjarjet dhe njoftimet. Sipas ReCode, kjo hapësirë do të quhet “Today In”. Burimet...

Kamerat e sigurisë, 1800 biznese rrezikojnë gjobë

Policia e Tiranës do të ndërmarrë një sërë kontrollesh intensive në kryeqytet lidhur me zbatimin e ligjit për kamerat e sigurisë, një ligj i cili synon të rrisë sigurinë në zonat me densitet të...

Kjo është domethënia e vërtetë e shkronjës E në celular

Celularët e mençur e kanë ndryshuar botën, kjo është e sigurt. Por, pavarësisht teknologjisë së zhvilluar, celularët e mençur shpesh i kanë disa momente të këqija të tyre nga koha në kohë. 3G, 4G dhe pikat...

Bëni ofertat e telefonava, Whatapp-i bllokohet për Vitin e Ri

Një lajm i keq për të gjithë ata që si mjet komunikimi përdorin më së shumti aplikacionin WhatsApp! Nëse doni që urimi për ndërrimin e vitit t’i shkoi personit që doni, atëhere mos ja...

A e dini çfarë ndodh nëse e shkruani këtë numër në Google?

Google është motori i kërkimit më i shpejtë dhe më i përdorur në botë. Teknologjia prapa këtij motori mundëson që brenda pak sekondave të shfaqen miliona të dhëna me një kërkim të thjeshtë. Ajo çfarë...

Si mund ta shpëtojmë veten prej varësisë nga smartphone?

Ne kemi një problem të varësisë nga smartphone. Rreth 77 përqind e të rriturve amerikanë tani kanë një smartphone, nga 35 përqind që ishin në vitin 2011, dhe shumë prej atyre përdoruesve i kontrollojnë...

Në prag të panairit më të madh të elektronikës

Me ardhjen e janarit, të apasionuarit e teknologjisë po presin me padurim të njihen me paisjet më të reja elektronike. Panari ndërkombëtar i pajisjeve elektronike për konsumatorët, shkurtimisht CES, është vendi ku kompanitë e...

Si rrallë herë njerëzit ngrenë padi drejt gjigandit Apple

Pak ditë më parë, Apple pranoi se ngadalëson modelet e vjetra të iPhone-ve për të zgjatur jetën e baterisë. Sigurisht, kjo nevrikosi shumë konsumatorë dhe momentalisht janë dorëzuar dy padi kolektive në Shtetet e...

Zbulohet teksti i SMS-së së parë të dërguar 25 vjet më parë

Mesazhet në telefon kanë ndryshuar mënyrën e të komunikuarit mes njerëzve duke tejkaluar kufijtë. Dërgimi i një mesazhi përmes telefonit mbush plot 25 vjet. Dhe e dini se teksti i parë i dërguar është “Gëzuar...

Volkswagen Touareg 2018 – Imazhe dhe detaje ekskluzive

Volkswagen i ri Touareg ndikohet nga koncepti i T-Prime dhe i vendosur për të dalë në treg në vitin 2018. Prodhimi i tretë i Volkswagen Touareg do të marrë një hap të shënuar përpara në...