Loading...
Home Teknologji

Teknologji

Video/ Per 150$ mund të keni në duar ketë “iPhone X”!

Apple vihet në telashe nga kinezet. Kompania kineze Oukitel ka prezantuar celularin U18, i cili ka ngjashmëri të mëdha me celularin më të ri të Apple. Madje, celulari i tyre po quhet kloni i iPhone X....

Video/ Per 150$ mund të keni në duar ketë “iPhone X”!

Apple vihet në telashe nga kinezet. Kompania kineze Oukitel ka prezantuar celularin U18, i cili ka ngjashmëri të mëdha me celularin më të ri të Apple. Madje, celulari i tyre po quhet kloni i iPhone X....

FOTO/ Objektet që fëmijët e sotëm nuk do i kuptojnë kurrë, për gjeneratën e...

Për këdo që ka lindur këtë shekull, bota para Wi-Fi pa dyshim do të duket si një përrallë nga historitë e lashta. Të rinjtë e sotëm nuk do të dinë kurrë se çfarë kemi përjetuar...

Hetimi / Ndryshimet “TOP SECRET” që po planifikon Facebook

Çfarë do të paralajmërojë Mark Zuckerberg këtë javë ? Që prej një muaji themeluesi Facebook anunçon nga llogaria e tij personale ndryshime të mëdha në politikat editorial të platformës së tij. Këto ndryshime që...

Instagram, kohët e fundit mendon edhe për bizneset

Instagram ka bërë një ndryshim të madh në produktin e tij, ndryshim ky të cilin menaxherët e mediave e kanë pritur për një kohë të gjatë. “Analytics”, është opsioni më i ri nga Instagram i...

“Ngritja” e makinerive; robotët kanë nisur “pushtimin”

“Mos iu trembni inteligjencës artificiale, por përqafojeni atë”. Ky ishte apeli i drejtorit ekzekutiv të Google, Sundar Pichai pak ditë më parë, si adresim i shqetësimeve në lidhje me “kërcënimin e robotikës në punësimin...

Mediat dhe Fejsbuku, fundi i një dashurie

Nga Franklin Foer Mark Zuckerberg lëvizi me shpejtësi, dhe në pak kohë shkaktoi një pështjellim të madh. Ka tronditur botën e gazetarisë, duke reduktuar në mënyrë radikale vlerën e reklamave digjitale, nga e cila varet tashmë...

A e dini çfarë ndodh nëse e shkruani këtë numër në Google?

Google është motori i kërkimit më i shpejtë dhe më i përdorur në botë. Teknologjia prapa këtij motori mundëson që brenda pak sekondave të shfaqen miliona të dhëna me një kërkim të thjeshtë. Ajo çfarë...

Si mund ta shpëtojmë veten prej varësisë nga smartphone?

Ne kemi një problem të varësisë nga smartphone. Rreth 77 përqind e të rriturve amerikanë tani kanë një smartphone, nga 35 përqind që ishin në vitin 2011, dhe shumë prej atyre përdoruesve i kontrollojnë...

Kjo rubrikë e re e Facebook me siguri do ju magjepsë

Rrjeti social Facebook po teston që brenda aplikacionit të ofrojë një rubrikë të re, e cila do të përbëhet tërësisht nga lajmet lokale, ngjarjet dhe njoftimet. Sipas ReCode, kjo hapësirë do të quhet “Today In”. Burimet...