Tuesday, February 20, 2018

Shëndet

Recetë 6000 vjeçare për shërimin e shumë sëmundjeve

A keni dëgjuar ndonjëherë për Pasteli? Kombinimi i një shije të ëmbël dhe fuqia shëruese është e rrallë, por kjo recetë është shembull i përkryer i një kombinimi të tillë. Pasteli i parë u zbulua...

Studimi i fundit: Këto ilaçe shkaktojnë vdekjen e parakohshme

Ilaçet e përdorura për të trajtuar refluksin acid janë lidhur me një rrezik më të lartë të vdekjes së parakohshme në një studim të ri. Inhibitorët e pompës së protonit (IPP) ulin nivelet e aciditetit...

Kujdes! Celulari juaj mund t’ju vrasë

Teknologjia është gjithandej, smartphone-i, laptopi apo desktopi janë të pashmangshëm në ditët e sotme, duke na lehtësuar punë, por edhe duke na kërcënuar seriozisht shëndetin. Përdorimi i këtyre paisjeve teknologjike shkakton dhimbje qafe, dhimbje koke,...

Festat, si të darkoni pa u mërzitur shumë për peshën

Strategjitë dhe truket për të mos u sakrifikuar gjatë darkës së festës, por edhe duke bërë kujdes me kilet. Nuk mund të bëhet asgjë: sezoni i Krishtlindjeve është një vrasës i vërtetë për linjat dhe...