Tuesday, February 20, 2018

Shëndet

I hamë çdo ditë, por këto ushqime rrezikojnë seriozisht shëndetin tonë

Në ditët e sotme, vrulli me të cilin jetojmë përditshmërinë tonë, mes angazhimeve në punë, familjes, shoqërisë dhe shumëçka tjetër që ndërton stilin e jetesës së gjithsecilit prej nesh, na bën më praktik në...

Ja si ta mbani pastër zonën intime dhe t’i parandaloni problemet

Infeksionet vaginale janë një nga problemet më të zakonshme që prekin femrat dhe duhet pasur parasysh se nëse nuk trajtohen në kohë, ato mund të përkeqësojnë gjendjen shëndetësore. Ja disa këshilla të vlefshme se si...

7 shenjat paralajmëruese të kancerit të stomakut

Kur është bosh, stomaku është i mbledhur dhe pas konsumit të ushqimit apo pirjes mund të zgjerohet. Muret e stomakut vishen me tre pllaka të fuqishme muskulare të cilat copëtojnë ushqimet në copëza më...

Këto 8 pjesë të trupit mos i prekni kurrë

Duart tona janë të mbuluara me mikrobe, të cilat mund të përhapen në pjesë të ndryshme të trupit. Dhe në disa raste rrezikojmë që viruset dhe bakteret t’ia transmetojmë edhe njerëzve të tjerë. Kështu një...

Mos i injoroni dhimbjet kokës

Dhimbjet e kokës janë bërë aq të shpeshta sa që shpesh konsiderohen si pjesë e jetës së përditshme. Mirëpo mjekë të kësaj fushe kanë bërë thirrje që këto dhimbje të mos lihen anash. Sipas Michael Munger...

7 teste të shpejta për të vlerësuar gjendjen e trupit tuaj

Këtu gjeni 7 teste të shpejta që mund të bëni për të vlerësuar gjendjen e trupit tuaj. Pjesën më të madhe te kohës, është më mirë të mësosh sa më parë një problem shëndetësor...

Cila është mënyra më e mirë për të kthyer humorin?

Nëse jeni ngritur me humor të keq, mjafton që të vini kufjet e të dëgjoni muzikë. Na ka ndodhur shumë herë që të dëgjojmë një këngë në radion e makinës e menjëherë jemi mbushur...

Lexoni këtë dhe ju kurrë nuk do hani përsëri pula

Shumica e kafshëve rriten me ndihmën e dozave ditore të antibiotikëve. Ky është zbulimi i tmerrshëm që tregon se tetëdhjetë për qind e antibiotikëve të shitur në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se...

Ilaçi që bën ‘mrekulli’ kundër kancerit, 3 herë më efektiv se kimioterapia

Një ilaç i ri për kancerin e mushkërisë mund të nxjerrë “jashtë loje” kimioterapinë. Nga testet klinike të kryera në një spital në Sidnei, rezultoi se ky ilaç ishte tri herë më efektiv se...

Ilaçi që rigjeneron mëlçinë tuaj, e bën të duket 20 vjet më e re

Ky organ i rëndësishëm luan një rol shumë të rëndësishëm në të gjitha proceset metabolike në trupin tonë. Kur metabolizmi përmban yndyrna, “i thyen ato” dhe prodhon energji. Mëlçia ka një aftësi për rigjenerimin e...