Tuesday, February 20, 2018

Shëndet

Dieta me kos për të humbur 5kg për një javë!

Dieta me kos është një nga dietat e forta 7-ditore, e cila realizon një rënie në peshë mbresëlënëse: deri në 5 kg në javë! Dieta me kos është një dietë bashkëkohore, e cila bazohet në...

Çaji më i shtrenjtë në botë vjen nga jashtëqitja e pandës. Ja dobitë e...

Çaji për kinezët është si kafeja për italianët, si vera për francezët, si birra për gjermanët dhe purot për kubanët. Çaji përmban shumë vitamina, antioksidantë të fuqishëm dhe elementë të tjerë. Ai ndikon në përmirësimin...

Pas 19 vitesh studime, zbulohet lidhja mes migrenës dhe problemeve të zemrës

Vuajtja nga migrena mund të jetë shenjë e problemeve të fshehta shëndetësore me zemrën, ka zbuluar një studim prej 19 vitesh, ku janë përfshirë më shumë se gjysmë milionë njerëz. Problemet kardiovaskulare si ataku në...

Lëngu i selinosë , dobitë e jashtëzakonshme të tij

Lëngu i selinosë është jashtëzakonisht i shëndetshëm duke qenë një nga pijet më ushqyese për organizmin. Ky lëng ekuilibron pehashin që është thelbësor për një shëndet maksimal. Shumë kohë më parë, selinoja konsiderohej një...

Gurët në veshka, cilat janë simptomat dhe si kurohen

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ato zakonisht janë të përbëra nga kalcium-i, fosfati dhe acidi urik (urik acidi) dhe...

Gërhitni shumë, ja nga çfarë sëmundje rrezikoheni

Gërhitësit e mëdhenj mund të preken nga demantia, një sëmundje për çrregullimin e gjumit e cila ndal furnizimin me oksigjen në tru, thonë shkencëtarët Apnea e gjumit është një çrregullim që ndalon furnizimin me oksigjen...

Vendi ku jetohet mesatarisht 120 vjet

Në një një krahinë malore në Pakistan, njerëzit jetojnë mesatarisht deri në 120 vite. Aty është një fis i tërë për të cilët të jetosh kaq shumë vite është bërë diçka normale. Banorët e Hunzas...

Gati për testim vaksina kundër kancerit

Vaksina kundër kancerit, e cila sulmon tërë tumoret në trup pas injektimit, është gati për t’u testuar tek njerëzit. Hulumtimi është bërë nga Universiteti i Stanfordit të cilët kanë rekrutuar për test 15 pacientë...

Të ndenjurit ulur gjatë i bën keq zemrës suaj

Të ndenjurit ulur për periudha të gjata mund ta lëndojë zemrën tuaj, sipas një studimi të ri befasues. Ky studim gjeti që sa më shumë që njerëzit rrinë ulur, aq më të mëdha janë gjasat...

Si t’i mbijetoni një sulmi në zemër kur jeni vetëm

Sulmi në zemër ndodh gjatë ndërprerjes së papritur të qarkullimit në gjak në arterien, e cila e ushqen një pjesë të muskulit në zemër. Qelizat nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm dhe fillojnë të vdesin. Kjo...