Wednesday, January 24, 2018
Home Jetë&Stil Shëndet

Shëndet

Duar dhe këmbë gjithmonë të ftohta? Ja çfarë nuk shkon me ju

Këmbët ose gishtat e ftohtë të duarve mund të jenë shenja për probleme serioze ose stres, sikurse edhe për mungesë të hekurit në gjak. Lexoni disa nga simptomat të cilat nuk do të duhej...

Këto shenja lajmërojnë se keni një problem të madh shëndetësor

Ajo shkakton numrin më të madh të vdekjeve kurse këto shenja nuk ju bëjnë kurrë të dyshoni. Njerëzit mendojnë se problemet seksuale, gërhitja apo gjakderdhja janë probleme të vogla shëndetësore. Për këtë arsye shpesh dhe...

Ja si të hiqni pesticidet nga frutat dhe perimet

Të gjithë e dinë se frutat dhe perimet janë ndër ushqimet që konsumohen më së shumti, por përmbajnë pesticide. Pjesa më e madhe e njerëzve i blejnë produktet e tyre në supermarket, duke e ditur...

Zbulimi tronditës/Kanceri është sëmundje moderne e krijuar nga njeriu

Kanceri është një sëmundje moderne, e krijuar nga njeriu, e shkaktuar nga faktorët ambientalë dhe ushqimet, sipas studimit nga University of Manchester. Studimet e tyre morën në konsideratë edhe literaturën nga Egjipti dhe Greqia e...

Problemet e stomakut, çfarë të kemi parasysh

Ngrënia e shumë ushqimeve njëherësh, moskonsumimi i lëngjeve, ngrënia pa kriter si mish apo hot-dog, janë disa nga arsyet të cilat vuani nga stomaku. Këshilla e parë që japin mjekët për të mos patur dhimbje...

Studimi/ Mos i jepni fëmijëve më shumë se dy ushqime të thata

Studiuesit britanikë kanë pohuar se fëmijët në ditë duhet lejuar të konsumojnë më së shumti dy ushqime “snack” (ushqime mes vakteve) me 100 kalori dhe se sasia më e madhe se kjo do të...

Kujdes/ Rreziku nga sëmundja e sifilisit të syve

Sipas një studimi të fundit të zyrtarëve botëror të shëndetësisë, sëmundja e Sifilusit, është në rritje e sipër. Në shumë se 200 njerëz në 20 shtete janë diagnostifikuar me sëmundjen seksualisht të transmetuar në sy. Sifilis...

Çfarë problemesh shëndetësore fshihen pas qimeve në fytyrë, ja metodat më të mira të...

Probleme gjinekologjike, nivel i lartë testosteroni, terapi me medikamente janë vetëm disa nga shkaqet e mundshme për paraqitjen e qimeve të padëshiruara në fytyrë. Në të shumtën e rasteve ky është një problem thjesht...

Pesë mënyrat si të mbroni shëndetin tuaj në punë

Edhe pse të gjithë mund të mendojë se të punuarit në një zyrë, mund të jetë një punë e rehatshme dhe pa shumë lodhje, të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë dëmton shëndetin...

Mbani erë të keqe aty poshtë? Këto janë 4 arsyet pse zona juaj intime...

Ndieni që herë pas here mbani erë të keqe në zonën tuaj intime dhe sekrecionet nuk kanë ngjyrë normale? Ka disa arsye dhe shkaktarë që sjellin këto çrregullime dhe aromat e këqija në pjesët tuaja...