Wednesday, January 24, 2018
Home Biznese

Biznese

Rritet me 50% çmimi i ujit në Tiranë

Me nisjen e viti të ri 2018 hyn në zbatim edhe rritja e ujit për kryeqytetin. Kështu, nga janari, të gjithë banorët e Tiranës do të tariforen 65 lekë për çdo m³/ujë që vjen...

Paketa fiskale 2018/ Ja pasojat për biznesin e vogël

Paketa fiskale 2018 do të ketë disa pasoja për biznesin e vogël. Nga 1 janari kur ajo ka hyrë në fuqi, janë futur për herë të parë në zinxhirin e TVSH-së afro 9600 biznese...

Kamerat e sigurisë, 1800 biznese rrezikojnë gjobë

Policia e Tiranës do të ndërmarrë një sërë kontrollesh intensive në kryeqytet lidhur me zbatimin e ligjit për kamerat e sigurisë, një ligj i cili synon të rrisë sigurinë në zonat me densitet të...

Volkswagen Touareg 2018 – Imazhe dhe detaje ekskluzive

Volkswagen i ri Touareg ndikohet nga koncepti i T-Prime dhe i vendosur për të dalë në treg në vitin 2018. Prodhimi i tretë i Volkswagen Touareg do të marrë një hap të shënuar përpara në...

“Credins dhuron”, në Fushë Krujë

Nën moton “Stafi i Credins, dhuron ngrohtësi”, banka i është gjendur pranë mbi 40 familjeve më të prekura nga përmbytjet në Fushë Krujë. Iniciativë kjo, e cila vazhdon të tregojë përkujdesjen që Credins Bank...

Ja cilat do të konsiderohen “makina luksi” nga 1 Janari 2018

Në ligjin për taksat kombëtare ka pësuar ndryshim trajtimi i atyre që quhen mjetet e luksit, ku për efekt takse “ Automjete Luksoze” do të konsiderohen auto veturat deri në 6+1. Kështu thuhet në...

Pse Euro ka arritur nivelet me të ulëta të vitit

Euro ka arritur një rekord të ri për gjysmën e dytë të këtij viti. Monedha europiane këmbehet në tregun e brendshëm me 133 lekë, ndërsa dollari amerikan ka mbetur stabël këtë javë, duke u...

Shqiptarët të varfër, por kursejnë nga ushqimet për të blerë televizor dhe kompjuter

Zhvillimet në tregtinë me pakicë të këtij viti ilustrojnë një prirje të kahershme të shqiptarëve për një kujdes të tepruar ndaj shtëpisë dhe makinës se sa për veten, pavarësisht nivelit relativisht të lartë të...

Shqiptarët drejt kumarit, fitimet rekord për 2017

Pronarët e kazinove janë njerëzit më fatlumë nga lojërat e fatit. 2017 ka qenë një vit i mbarë për kompanitë e tyre, si asnjëherë në të kaluarën. Për herë të parë, në listën e...

Shqiptari me restorantet më të mira në Nju Jork

Alban Benjamin Prelvukaj tregon për “Pasdite në Top Channel” historinë e jashtëzakonshme të një shqiptari të suksesshëm në Amerikë. Nga kamarier, në pronar të restoranteve ndër më të mirët në Nju Jork, e tashmë prezent...