Wednesday, January 24, 2018

Aktualitet

Balla fillon ‘Real Story’ dhe fut një kunjë për Top Channel

“Topin e lamë tek Topi, këtu do të tregojmë lajme të vërteta në Real Story”. Kështu e ka komentuar sot në mbrëmje në lajmet e Vizion Plus, fillimin e emisionit të tij në këtë...

The Guardian: Historitë e vajzave shqiptare që prostituojnë në Perëndim

Në një ditë plot diell të shtatorit të vitit 2014, trupi i një gruaje u gjet në kanalin Lunel, një rrjedhë uji që kalon mes pallateve në Montpelje. Policia franceze në fillim pati dyshime...

Mediat dhe Fejsbuku, fundi i një dashurie

Nga Franklin Foer Mark Zuckerberg lëvizi me shpejtësi, dhe në pak kohë shkaktoi një pështjellim të madh. Ka tronditur botën e gazetarisë, duke reduktuar në mënyrë radikale vlerën e reklamave digjitale, nga e cila varet tashmë...

Rama i trembet rastit “Tahiri”, ndryshon ligjin për arrestimin e deputetëve

Grupi parlamentar socialist i ka paraqitur Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi disa propozime për ndryshimin e rregullores. Midis këtyre propozimeve, bie në sy rasti i një kërkese të Prokurorisë për arrestimin e një deputeti. Sipas...

Tronditet Athina, ekzekutohet krahu i djathtë i Alket Rizait (FOTO)

Athina është tronditur sonte nga një vrasje mafioze. Me 15 plumba është ekzekutuar një prej personazheve më të njohur të botës së krimit në Greqi. Është fjala për Vasilis Stefanos, të cilit i është...

Nis vetingu për 36 gjyqtarë dhe prokurorë (EMRAT)

Janë 36 gjyqtarë e prokurorë, mes të cilëve edhe drejtues gjykatash e prokurorish, që do t’i nënshtrohen procesit të vettingut, pas shortit të hedhur së fundmi në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Lista e gjyqtarëve...

FOTOT/ Aksiden te kryeministia, makina mbi trotuar

Dy mjete janë përplasur pak minuta më parë në hyrje të kryeministrisë. Rrethanat e aksidentit janë ende të paqarta por nga fotot që ka shpërndarë LSA duket që mjeti Hyndai ka kaluar mbi trotuar...

Paralajmërimi i frikshëm i Papës: Bota është vetëm një hap larg luftës bërthamore

Mbi avionin papal, Papa Francesku tha të mërkurën se ishte vërtet i frikësuar nga rreziku i luftës bërthamore dhe se bota tani ishte vërtet në limitin e saj, shkruan Reuters Komenti i tij i bërë...

Cili është “emri i frikshëm” në listën e Arta Markut?

Prej ditësh opozita e ka shpallur luftën e saj. Pasi dështuan ta trembin me tymuese zjarri, me britma dhe çizme, me protesta dhe kërcënime, me tentim për realizimin e një grushti të vogël shteti,...

Vrasja e Ivanoviç/Serbia ndërpret bisedimet, rajoni drejt tensioneve

Delegacioni i Serbisë në Bruksel ka ndërprerë bisedimet që nisën sot dhe mësohet se ata do të kthehen me urgjencë në Beograd për shkak të vrasjes së liderit serb të SDP-së në Mitrovicë të...